Świeże zioła to idealny dodatek do potraw, dlatego ich uprawa w ogródku jest świetnym pomysłem. Dodatkowo rośliny te są naprawdę łatwe w uprawie i nie potrzebują zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jakie zioła warto wybrać?
Zioła, takie jak lubczyk, koper, melisa, trybuła ogrodowa, czy mięta pieprzowa naturalnie rosną w północnych krajach, które charakteryzują się umiarkowanym klimatem. Lubią one wilgotne gleby, w których zawartość próchnicy jest stosunkowo duża. Najlepiej, aby ich stanowisko zlokalizowane było w półcieniu, gdyż pełne słońce im nie służy. Deszczowe lato nie stanowi dla nich żadnego problemu. Jednak nie powinno się ich sadzić, czy też siać chwilę po nawożeniu gleby. Lubczyk, melisę, czy też miętę pieprzową warto sadzić na osobnych grządkach, gdyż są to dość ekspansywne rośliny. W związku z tym ich obecność może zaszkodzić pozostałym roślinom, których wzrost nie jest aż tak bujny.
Szałwia, tymianek, bazylia, oregano, majeranek, rozmaryn, czy cząber to rośliny, które świetnie czują się w glebach wapiennych, piaszczystych, czy też lekkich. Ich podłoże powinno być także suche oraz zawierać wiele składników pokarmowych. Bardzo lubią duże ilości ciepła, a co za tym idzie, słońce.
Wyjątkiem od tej reguły jest bazylia, która w wilgoci czuje się doskonale. Jak sytuacja wygląda ze śródziemnomorskimi ziołami? Są to przede wszystkim półkrzewy, czy też byliny, dlatego nie będą one dobrze rosły na podmokłych, ciężkich, gliniastych glebach.
Z kolei bardzo lubią kamienne ogródki, czy też nagrzane od słońca murki. Jak południowe zioła znoszą polskie zimy? Jak się okazuje, naprawdę dobrze, jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy rosną na suchej i lekkiej ziemi. Jedyne, co musisz zrobić, to okryć je w chłodnych okresach, dzięki czemu zapobiegniesz ich przemarznięciu. Kiedy nastanie koniec lutego, czy też początek marca, warto także przyciąć wszystkie zioła. Dzięki temu sprawisz, że wyrosną nowe pędy, a roślina się rozkrzewi.
Wbrew pozorom założenie ogródka ziołowego to naprawdę proste zadanie. Rośliny te możesz zarówno sadzić, jak i siać na odpowiednich grządkach, czy też pomiędzy pozostałymi elementami florystycznymi. Zależnie od tego, co wolisz, możesz kupić rozsadę, czy też postawić na hodowlę z nasion. W przypadku, gdy nie masz ogrodu lub zbyt wiele miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie spory pojemnik, czy też kilka doniczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł przenieść swoja zioła z balkonu do domu w trakcie zimy.
Wszystko jest zależne od Twoich upodobań, jednak istnieje kilka ziół, które po prostu muszą znaleźć się w Twoim ogródku. O czym mowa?