Kwiaty na balkon i taras – jesienne inspiracje

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wrzosy, wrzośce, rozchodnik okazały, chryzantemy, astry jesienne, aksamitki – te kwiaty przetrwają zmienne warunki atmosferyczne, jakie obowiązują o tej porze roku.

W sezonie jesiennym królują ciepłe kolory, kasztany oraz dynie. Temperatura za oknem robi się coraz niższa, słońce już tak nie parzy, a dzień jest coraz krótszy. Dodatkowo o tej porze roku w południe jest zdecydowanie cieplej niż rano czy wieczorem – różnice mogą być naprawdę spore.

Jesienne warunki atmosferyczne w wielu przypadkach są niesprzyjające, ale to nie jest powód, by całkowicie zrezygnować z kwiatów zdobiących balkon czy taras. Znamy kilka gatunków roślin, które będą pięknie prezentować się o tej porze roku.

Wrzosy i wrzośce

Zdecydowanie najpopularniejszymi jesiennymi kwiatami dekoracyjnymi są wrzosy i wrzośce. Wbrew pozorom to dwie różne rośliny, które często są ze sobą mylone. Warto wiedzieć, że można bez przeszkód hodować je jesienią na balkonie czy tarasie. Doskonale prezentują się zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Nie są zbyt duże, osiągają maksymalnie 40 cm wysokości. Nie ma zatem obaw, że rozrosną się za mocno na małym balkonie.

Ponadto mogą one przetrwać nie tylko jesienny czas, ale również mroźną zimę – tutaj trzeba jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu ścianek skrzynki, doniczki czy misy, w której są umieszczone. Świetnie posłuży do tego styropian.

Wrzosy i wrzośce można również łączyć w jedną kompozycję. Wówczas będą pięknie prezentować się o każdej porze roku – wrzosy kwitną jesienią, a wrzośce wiosną. Trzeba pamiętać, że oba gatunki należy obficie podlewać – zdecydowanie lubią wilgotne podłoże, ale trzeba pamiętać, by miały odpływ wody oraz warstwę drenażu. Dodatkowo ziemia powinna być kwaśna, a stanowisko nasłonecznione, jak również osłonięte od wiatru.

Rozchodnik okazały

Niewielkie wymagania ma także rozchodnik okazały, który kwitnie aż do późnej jesieni. W zasadzie nie potrzebuje specjalnej ziemi – potrafi pięknie rosnąć nawet w słabej glebie. Podobnie jak poprzednie kwiaty, także i w tym przypadku duże znaczenie ma dostęp do słońca oraz przepuszczalne podłoże.

Rozchodnik osiąga około 50 cm wysokości i pięknie prezentuje się w większych grupach. Kwitnie zazwyczaj na różowo, choć czasem też na biało czy czerwono.

Chryzantemy

Chryzantemy, inaczej złocienie, są kojarzone głównie jako kwiaty cmentarne, szczególnie z uwagi na listopadowe święto. Choć to właśnie w tej roli występują najczęściej, to jednak warto docenić ich piękno i wykorzystać je również w domowym zaciszu.

Chryzantemy mają rozmaite kolory – białe, żółte, czerwone, fioletowe, różowe – dzięki czemu bez problemu dopasują się do każdej aranżacji balkonu czy tarasu. Najlepiej prezentują się w pojedynczych donicach. Dużą popularnością cieszą się ponadto tak zwane chryzantemy kule. Stanowią one bardzo oryginalną i stylową ozdobę.

Złocienie, podobnie jak poprzednie rośliny, również preferują nasłonecznione miejsca. Należy je też regularnie podlewać, uważając jednak, by ich nie przelać.

Astry jesienne

Nie sposób także nie wspomnieć w tym zestawieniu o astrach jesiennych wielkokwiatowych oraz drobnokwiatowych. To rośliny wieloletnie, które zachwycają swoimi kolorami – różowym, liliowym, fioletowym, niebieskim.

Trzeba im zapewnić stały dostęp do światła słonecznego oraz wilgotną, żyzną i przepuszczalną glebę. Astry jesienne należy regularnie i obficie podlewać. Aby nadmiar wody im nie zaszkodził, w dnie donicy powinny być otwory.

Aksamitki

Pomarańczowe i żółte główki o charakterystycznym zapachu – mowa o aksamitkach, które również mogą cieszyć oko jesienią. Zwykle osiągają około 60 cm wysokości, a uwagę zwracają przede wszystkim ich liście – małe, mocno pierzaste i z nieregularnym brzegiem.

Aksamitki mają również podobne wymagania jak astry jesienne. Potrzebują nasłonecznionego miejsca oraz żyznej i przepuszczalnej gleby, bez azotu, a także regularnego podlewania.

flowersfreaks

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią pompę do wody?
Jak wybrać odpowiednią pompę do wody?
Odkryj poradnik, który pomoże Ci znaleźć optymalną pompę do wody dla Twojego domu. Dowiedz się jakie są rodzaje pomp, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jak dbać o jej prawidłową eksploatację.
Jak wybrać idealną sofę do salonu? Kluczowe elementy, jakie warto rozważyć przy wyborze
Jak wybrać idealną sofę do salonu? Kluczowe elementy, jakie warto rozważyć przy wyborze
Odkryj, jak dopasować sofę do stylu, wymiarów i oczekiwań użytkowników salonu. Przewodnik porusza różne rodzaje sof, materiałów i kolorów, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.
Jak wybrać idealny zestaw wypoczynkowy do twojego salonu?
Jak wybrać idealny zestaw wypoczynkowy do twojego salonu?
W artykule dowiesz się, jak dobrze dobrać zestaw wypoczynkowy do swojego salonu, aby efekt końcowy był harmonijny, estetyczny i funkcjonalny. Niezależnie od stylu, jaki preferujesz, podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę.
Ostatnie wpisy