Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z pewnością nieraz zdarzyło Ci się wyjechać na urlop i zapomnieć o podlaniu kwiatów w domu. Po powrocie czekał Cię przykry widok, w którym to rośliny były przesuszone, a Ty nie wiedziałeś, co z nimi zrobić. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak należy je ratować!

Nie trzeba być florystą, by wiedzieć, że utrzymanie kwiatów w dobrej kondycji nie należy do łatwych zadań. Plan dnia wypełniony po brzegi, późne powroty z pracy i niewyspanie tylko utrudniają sprawę. Ma to swoje odzwierciedlenie w stanie roślin, które często są przelewane. 

Błędy popełniane w opiece nad roślinami

Najczęstszym błędem, który prowadzi do umierania rośliny, jest nieodpowiednia wilgoć zawarta w podłożu. Natłok obowiązków sprawia, że nie pamiętamy o podlewaniu kwiatów, co skutkuje opadaniem liści i zmianą zabarwienia kwiatów. Jeżeli żyjemy w pośpiechu, a chcemy opiekować się roślinami, zdecydujmy się na gatunki, które nie wymagają od nas tak wiele atencji. Zamiokulkasy, wybrane kaktusy czy sansewierie nie potrzebują ciągłego nadzoru i mogą przetrwać stosunkowo dużo.

Światło, na które wystawiamy kwiaty, sprawia, że zachodzi proces fotosyntezy. Ma to swoje przełożenie w kondycji rośliny – gdy tej ekspozycji nie ma, wówczas traci substancje odżywcze i nie rośnie. Zwróć uwagę na światło, na jakie wystawiona jest roślina. Być może stoi w zacienionym miejscu w domu, jej liście stają się coraz mniejsze i nie ma możliwości wzrostu. Nie każdy gatunek jest światłolubny, więc bądź gotowa na sytuację, w której pomimo dostarczanych promieni roślina zaczyna więdnąć, pojawiają się na niej ciemne plamy i zaczyna się kruszyć. 

Upewnij się, jaki gatunek masz pod swoją opieką i które miejsce w Twoim domu będzie dla niego najlepsze.

Jak zapobiegać przesuszeniu roślin?

Kiedy Twój dom obfituje w rośliny doniczkowe, przede wszystkim pamiętaj o ich regularnym podlewaniu. Częstotliwość uzależniona jest od pory roku, jaka obecnie panuje, i gatunków, którymi się opiekujesz. Zwykle powinnaś sprawdzać stan wilgoci 1–3 razy w tygodniu. Szczególną uwagę zwracaj w ciągu najcieplejszych i najzimniejszych miesięcy, gdyż wtedy cyrkulacja powietrza znacznie się zmienia i rośliny w tym czasie najchętniej więdną. Papirusy, figowce pnące, skrzydłokwiaty są gatunkami nad wyraz wrażliwymi na niedostatek wody. Kontroluj też rośliny doniczkowe, takie jak azalie indyjskie, które rosną w ziemi na bazie torfu.

Wymieniaj regularnie ziemię w doniczce. Gleba wysuszonej rośliny zbija się, a to prowadzi do nierównomiernego nawodnienia kwiatu. Zwykle w takich sytuacjach woda spływa na dno, nie docierając do korzeni. Rozluźnij glebę i zaopatrz roślinę w nową ziemię, która posiada więcej minerałów i zadziała zdrowotnie.

Roślinne SOS

Kiedy nastąpi sytuacja, w której ziemia w doniczce jest wysuszona, a liście pożółkły, pora na misję ratunkową. W takim wypadku jedyne co Ci pozostaje to umieszczenie kwiatu z doniczką do połowy wysokości w pojemniku wypełnionym wodą. Poczekaj, aż podłoże będzie w pełni mokre. Po upływie około godziny wyjmij roślinę z pojemnika i pozbądź się zbędnej wody. Roślina po kilku godzinach powinna już wyglądać lepiej.

Często roślina z zewnątrz wygląda bardzo niekorzystnie, lecz warto dać jej drugą szansę. Krokiem ratunkowym będzie odcięcie przesuszonych liści i gałęzi. Kontynuujmy czynność do momentu, aż zaobserwujemy soki wewnątrz rośliny. Bardzo możliwe, że będziesz musiała pozbyć się większości rośliny, niech Cię to nie zniechęca. To konieczność w ekstremalnych sytuacjach, lecz gdy korzeniom udało się przeżyć, istnieje szansa, że Twój kwiat będzie miał przed sobą jeszcze lata życia. Następnie uzbrój się w cierpliwość, gdyż odrastanie rośliny jest długotrwałym i żmudnym procesem, który nie zawsze kończy się powodzeniem.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

flowersfreaks

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią moc grzejnika na podczerwień do Twojej łazienki?
Jak wybrać odpowiednią moc grzejnika na podczerwień do Twojej łazienki?
Zdecyduj jaką moc grzejnika na podczerwień wybrać do swojej łazienki. Porady od ekspertów, które pomogą Tobie podjąć właściwą decyzję.
Eksploracja stylów i funkcjonalności uchwytów meblowych dla różnych rodzajów mebli
Eksploracja stylów i funkcjonalności uchwytów meblowych dla różnych rodzajów mebli
Odkryj różnorodność i unikalność uchwytów meblowych, ich funkcje i efekty stylizacji w kontekście różnych typów mebli.
Jak eleganckie i funkcjonalne rozwiązania mogą przekształcić twoją przestrzeń: Przypadek drzwi typu loft
Jak eleganckie i funkcjonalne rozwiązania mogą przekształcić twoją przestrzeń: Przypadek drzwi typu loft
Odkryj, jak drzwi typu loft mogą przemienić twoje wnętrza. Dowiedz się, jak ten elegancki i funkcjonalny design może dodać stylu i pomóc efektywnie wykorzystać przestrzeń.
Ostatnie wpisy