Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z pewnością nieraz zdarzyło Ci się wyjechać na urlop i zapomnieć o podlaniu kwiatów w domu. Po powrocie czekał Cię przykry widok, w którym to rośliny były przesuszone, a Ty nie wiedziałeś, co z nimi zrobić. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak należy je ratować!

Nie trzeba być florystą, by wiedzieć, że utrzymanie kwiatów w dobrej kondycji nie należy do łatwych zadań. Plan dnia wypełniony po brzegi, późne powroty z pracy i niewyspanie tylko utrudniają sprawę. Ma to swoje odzwierciedlenie w stanie roślin, które często są przelewane. 

Błędy popełniane w opiece nad roślinami

Najczęstszym błędem, który prowadzi do umierania rośliny, jest nieodpowiednia wilgoć zawarta w podłożu. Natłok obowiązków sprawia, że nie pamiętamy o podlewaniu kwiatów, co skutkuje opadaniem liści i zmianą zabarwienia kwiatów. Jeżeli żyjemy w pośpiechu, a chcemy opiekować się roślinami, zdecydujmy się na gatunki, które nie wymagają od nas tak wiele atencji. Zamiokulkasy, wybrane kaktusy czy sansewierie nie potrzebują ciągłego nadzoru i mogą przetrwać stosunkowo dużo.

Światło, na które wystawiamy kwiaty, sprawia, że zachodzi proces fotosyntezy. Ma to swoje przełożenie w kondycji rośliny – gdy tej ekspozycji nie ma, wówczas traci substancje odżywcze i nie rośnie. Zwróć uwagę na światło, na jakie wystawiona jest roślina. Być może stoi w zacienionym miejscu w domu, jej liście stają się coraz mniejsze i nie ma możliwości wzrostu. Nie każdy gatunek jest światłolubny, więc bądź gotowa na sytuację, w której pomimo dostarczanych promieni roślina zaczyna więdnąć, pojawiają się na niej ciemne plamy i zaczyna się kruszyć. 

Upewnij się, jaki gatunek masz pod swoją opieką i które miejsce w Twoim domu będzie dla niego najlepsze.

Jak zapobiegać przesuszeniu roślin?

Kiedy Twój dom obfituje w rośliny doniczkowe, przede wszystkim pamiętaj o ich regularnym podlewaniu. Częstotliwość uzależniona jest od pory roku, jaka obecnie panuje, i gatunków, którymi się opiekujesz. Zwykle powinnaś sprawdzać stan wilgoci 1–3 razy w tygodniu. Szczególną uwagę zwracaj w ciągu najcieplejszych i najzimniejszych miesięcy, gdyż wtedy cyrkulacja powietrza znacznie się zmienia i rośliny w tym czasie najchętniej więdną. Papirusy, figowce pnące, skrzydłokwiaty są gatunkami nad wyraz wrażliwymi na niedostatek wody. Kontroluj też rośliny doniczkowe, takie jak azalie indyjskie, które rosną w ziemi na bazie torfu.

Wymieniaj regularnie ziemię w doniczce. Gleba wysuszonej rośliny zbija się, a to prowadzi do nierównomiernego nawodnienia kwiatu. Zwykle w takich sytuacjach woda spływa na dno, nie docierając do korzeni. Rozluźnij glebę i zaopatrz roślinę w nową ziemię, która posiada więcej minerałów i zadziała zdrowotnie.

Roślinne SOS

Kiedy nastąpi sytuacja, w której ziemia w doniczce jest wysuszona, a liście pożółkły, pora na misję ratunkową. W takim wypadku jedyne co Ci pozostaje to umieszczenie kwiatu z doniczką do połowy wysokości w pojemniku wypełnionym wodą. Poczekaj, aż podłoże będzie w pełni mokre. Po upływie około godziny wyjmij roślinę z pojemnika i pozbądź się zbędnej wody. Roślina po kilku godzinach powinna już wyglądać lepiej.

Często roślina z zewnątrz wygląda bardzo niekorzystnie, lecz warto dać jej drugą szansę. Krokiem ratunkowym będzie odcięcie przesuszonych liści i gałęzi. Kontynuujmy czynność do momentu, aż zaobserwujemy soki wewnątrz rośliny. Bardzo możliwe, że będziesz musiała pozbyć się większości rośliny, niech Cię to nie zniechęca. To konieczność w ekstremalnych sytuacjach, lecz gdy korzeniom udało się przeżyć, istnieje szansa, że Twój kwiat będzie miał przed sobą jeszcze lata życia. Następnie uzbrój się w cierpliwość, gdyż odrastanie rośliny jest długotrwałym i żmudnym procesem, który nie zawsze kończy się powodzeniem.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny narożnik do salonu – poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealny narożnik do salonu – poradnik dla początkujących
W naszym poradniku dowiedz się, jak dokonać idealnego wyboru narożnika do salonu. Odkryj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, o której zawsze marzyłeś.
Poradnik utrzymania czystości w basenie – jak wybrać odpowiednie urządzenia?
Poradnik utrzymania czystości w basenie – jak wybrać odpowiednie urządzenia?
Poznaj najskuteczniejsze metody utrzymania czystości w basenie, dowiedz się jakie urządzenia wybrać, aby cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez całe lato.
Tworzenie unikalnych osłon na doniczki
Tworzenie unikalnych osłon na doniczki
Zapraszamy do świata ręcznej kreatywności! Odkryj jak z prostych materiałów stworzyć niepowtarzalne osłony na doniczki. Krok po kroku pokażemy Ci, jak przekształcić szare doniczki w prawdziwe dzieła sztuki.
Ostatnie wpisy