Jakie zioła uprawiać w ogródku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Świeże zioła to idealny dodatek do potraw, dlatego ich uprawa w ogródku jest świetnym pomysłem. Dodatkowo rośliny te są naprawdę łatwe w uprawie i nie potrzebują zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jakie zioła warto wybrać?

Zioła z północy

Zioła, takie jak lubczyk, koper, melisa, trybuła ogrodowa, czy mięta pieprzowa naturalnie rosną w północnych krajach, które charakteryzują się umiarkowanym klimatem. Lubią one wilgotne gleby, w których zawartość próchnicy jest stosunkowo duża. Najlepiej, aby ich stanowisko zlokalizowane było w półcieniu, gdyż pełne słońce im nie służy. Deszczowe lato nie stanowi dla nich żadnego problemu. Jednak nie powinno się ich sadzić, czy też siać chwilę po nawożeniu gleby. Lubczyk, melisę, czy też miętę pieprzową warto sadzić na osobnych grządkach, gdyż są to dość ekspansywne rośliny. W związku z tym ich obecność może zaszkodzić pozostałym roślinom, których wzrost nie jest aż tak bujny.

Zioła z południa

Szałwia, tymianek, bazylia, oregano, majeranek, rozmaryn, czy cząber to rośliny, które świetnie czują się w glebach wapiennych, piaszczystych, czy też lekkich. Ich podłoże powinno być także suche oraz zawierać wiele składników pokarmowych. Bardzo lubią duże ilości ciepła, a co za tym idzie, słońce.

Wyjątkiem od  tej reguły jest bazylia, która w wilgoci czuje się doskonale. Jak sytuacja wygląda ze śródziemnomorskimi ziołami? Są to przede wszystkim półkrzewy, czy też byliny, dlatego nie będą one dobrze rosły na podmokłych, ciężkich, gliniastych glebach.

Z kolei bardzo lubią kamienne ogródki, czy też nagrzane od słońca murki. Jak południowe zioła znoszą polskie zimy? Jak się okazuje, naprawdę dobrze, jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy rosną na suchej i lekkiej ziemi. Jedyne, co musisz zrobić, to okryć je w chłodnych okresach, dzięki czemu zapobiegniesz ich przemarznięciu. Kiedy nastanie koniec lutego, czy też początek marca, warto także przyciąć wszystkie zioła. Dzięki temu sprawisz, że wyrosną nowe pędy, a roślina się rozkrzewi. 

Jak wygląda poprawna uprawa ziół?

Wbrew pozorom założenie ogródka ziołowego to naprawdę proste zadanie. Rośliny te możesz zarówno sadzić, jak i siać na odpowiednich grządkach, czy też pomiędzy pozostałymi elementami florystycznymi. Zależnie od tego, co wolisz, możesz kupić rozsadę, czy też postawić na hodowlę z nasion. W przypadku, gdy nie masz ogrodu lub zbyt wiele miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie spory pojemnik, czy też kilka doniczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł przenieść swoja zioła z balkonu do domu w trakcie zimy.

Jakie zioła uprawiać w ogródku?

Wszystko jest zależne od Twoich upodobań, jednak istnieje kilka ziół, które po prostu muszą znaleźć się w Twoim ogródku. O czym mowa?

  • Bazylia. To jednoroczna roślina, która charakteryzuje się pikantnym oraz słodkawym smakiem, zbliżonym do goździków. Przepada za zacisznymi miejscami oraz słońcem, a do gruntu możesz ją wysadzić najwcześniej w połowie maja. Jej smak jest najlepszy zaraz przed kwitnieniem, dlatego w ciągu lata stale trzeba pozbywać się pędów kwiatostanowych;
  • Mięta. W tym wypadku mamy do czynienia z wieloletnią byliną, której kłącza pełzają pod ziemią. W przypadku, gdy postawisz na odmianę pieprzową, będziesz miał do czynienia z owalnymi oraz ciemnozielonymi liśćmi wraz z delikatnym zabarwieniem o czerwonym kolorze. Zbiera się ją w trakcie wakacji poprzez obrywanie listków zaraz przed samym kwitnieniem rośliny;
  • Melisa. Liście tych ziół mogą mieć żółtozieloną, czy też ciemnozieloną barwę. Ich kształt jest nieco zbliżony do tych, które ma mięta, a zapach jest bardzo mocny oraz przyjemny. 
  • Tymianek. To wieloletnia krzewinka, która cechuje się wąskimi liśćmi oraz sztywnymi pędami. Należy ściąć zioła zaraz przed kwitnieniem lub już w jego trakcie. Później należy je ususzyć w dość przewiewnym miejscu oraz przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Świeży tymianek jest naprawdę piekący, dlatego należy uważać z jego dawkowaniem.
flowersfreaks

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zwalczyć szkodniki w domu bez użycia chemikaliów?
Jak skutecznie zwalczyć szkodniki w domu bez użycia chemikaliów?
Poznaj naturalne metody zwalczania szkodników domowych. Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć swój dom bez stosowania szkodliwych chemikaliów.
Jak wybrać idealne kinkiety w stylu Boho dla twojego domu?
Jak wybrać idealne kinkiety w stylu Boho dla twojego domu?
Zanurz się w stylu Boho i odkryj, jak kinkiety w tym stylu mogą odmienić wygląd twojego domu. Dowiedz się, jak wybrać idealne oświetlenie dla każdego pokoju.
Jak wybrać idealną armaturę łazienkową – praktyczne wskazówki i porady
Jak wybrać idealną armaturę łazienkową – praktyczne wskazówki i porady
Artykuł "Jak wybrać idealną armaturę łazienkową - praktyczne wskazówki i porady", pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszą armaturę łazienkową. Zawiera porady dotyczące różnych rodzajów armatury, ich zalet i wad, sugeruje jak odróżniać produkty wysokiej jakości.
Ostatnie wpisy