Jakie doniczki są najlepsze dla roślin domowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny ocieplają wnętrze, mogą być małe, mieszące się na parapecie czy szafce, albo duże i rozłożyste, stojące na podłodze. Niezbędnym domkiem dla każdej z nich jest donica, która nie pełni wyłącznie dekoracyjnej funkcji. Co musisz wiedzieć o doniczkach? Jak najlepiej je dopasować i na co zwracać uwagę? Wszystko wyjaśniliśmy w poniższym artykule.

Wymagania roślin domowych a doniczki

Roślina potrzebuje doniczki, w której będzie mogła swobodnie rosnąć, oraz odpowiednich warunków do tego. Przed zakupem zawsze sprawdźmy, jakie wymagania ma dany okaz. Informacje te znajdziemy w dołączonej metryczce. Jeśli nie wspomniano w niej o doniczce, a dokładniej o tym, z jakiego materiału ma być wykonana, mamy dowolność i możemy wybrać taką, która nam się po prostu podoba. Zwróćmy jednak uwagę na kilka parametrów.

Pamiętajmy, że każda doniczka musi mieć otwór lub kilka otworów w dnie. Jeśli zdarzy się, że ich nie będzie, zróbmy je. Do tego też ma być ona proporcjonalna do rośliny. To oznacza, że im roślina będzie większa, tym większą kupujemy dla niej donicę. Przykładowo storczyki lepiej czują się w ciasnych naczyniach, które swoimi ściankami ograniczają wzrost systemu korzeniowego. W większości na sklepowych półkach są dostępne doniczki okrągłe, choć nie brakuje prostokątnych doniczek do ziół czy pelargonii oraz tych o oryginalnym kształcie.

Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym stanie dana roślina. Jeśli preferuje nasłoneczniony kącik, wówczas nie wybierajmy doniczek szybko nagrzewających się, w ciemnych kolorach.

Rodzaje doniczek – jak wybrać najlepszą dla danej rośliny?

Skoro wiemy już, czym kierować się podczas zakupu doniczki, to teraz pozostaje sprawdzenie, jakie rodzaje są dostępne. Doniczki mogą być:

  • ceramiczne – są zdecydowanie najpopularniejsze. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Nie ma też problemu z wybraniem rozmiaru, bo znajdziemy odpowiedni model na małego kaktusa, jak i na pokaźną monsterę. Takie doniczki są stabilne, dobrze utrzymują temperaturę i odprowadzają nadmiar wody. W żaden sposób też nie blokują roślinom dostępu do tlenu;
  • plastikowe – te również spotkamy w najróżniejszych odsłonach. Są jednak na tyle lekkie, że mogą łatwo przewracać się. Podczas zakupów sprawdźmy jakość plastiku, czy nie jest on tak cienki, że posłuży bardzo krótko. Doniczki plastikowe są ponadto mało odporne na działanie promieni słonecznych. Przemawia za nimi niska cena;
  • drewniane – ich także nie powinno się wystawiać na bezpośrednie słońce. Przed włożeniem do nich rośliny konieczne jest dobre ich zaimpregnowanie, można je pomalować. Wyglądają okazale i ocieplają wnętrze;
  • betonowe – surowe. Doskonale komponują się między innymi z sukulentami. Je także można pomalować na dowolny kolor;
  • rattanowe i technorattanowe – nadają się nie tylko na taras, balkon i do ogrodu, ale również do salonu czy korytarza. Prezentują się naprawdę oryginalnie.

Co ciekawe, doniczki występują również w wersji wiszącej, na specjalnych stelażach. Polecamy szczególnie umieszczanie kilku modeli obok siebie. Furorę w dalszym ciągu robią doniczki oplecione makramami. Tak naprawdę możliwości jest wiele i z pewnością każdy bez problemu dobierze idealną doniczkę i do swojej rośliny, i do swojego wnętrza.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kwiaty najlepiej nadają się do cienia w ogrodzie?
Jakie kwiaty najlepiej nadają się do cienia w ogrodzie?
Poznaj kwiaty, które rosną w cieniu, od tych powszechnie znanych, po mniej popularne! Dowiedz się jakie gatunki wybrać do swojego ogrodu, by cieszyć się ich urokiem nawet w mniej nasłonecznionych miejscach.
Czy twoje rośliny doniczkowe potrzebują specjalnej troski? Odkrywaj tajemnice pielęgnacji
Czy twoje rośliny doniczkowe potrzebują specjalnej troski? Odkrywaj tajemnice pielęgnacji
Dowiedz się, jak dbać o rośliny doniczkowe i jak udzielać im odpowiedniej troski oraz poznaj tajemnice prawidłowej ich pielęgnacji.
Jak skuteczne ozonowanie pomaga w walce z patogenami?
Jak skuteczne ozonowanie pomaga w walce z patogenami?
Poznaj moc, którą niesie ze sobą ozonowanie. Odkryj, jak ta technika pomaga eliminować patogeny w prosty i skuteczny sposób, zwiększając bezpieczeństwo i higienę w naszym codziennym życiu.
Ostatnie wpisy