Niepotrzebną doniczkę z plastiku bez trudu odnowisz. Wystarczy, że wykonasz osłonkę, dzięki której dasz bezużytecznemu przedmiotowi nowe życie. Osłonka pozwoli Ci wyeksponować ulubione rośliny w domu lub na balkonie czy tarasie.
Osłonki na doniczki bez trudu wkomponujesz w dowolny styl aranżacji, również w nowoczesny. Współczesnemu wystrojowi możesz dodać nieco industrialnego charakteru dzięki osłonkom z kantówek i metalu. Wykonanie dekoracji nie sprawi Ci trudności. Pamiętaj, że w przypadku tej osłonki potrzebujesz warstwy drenażowej pod ziemią, ponieważ zastosowanie podstawki nie prezentowałoby się estetycznie.
Do wykonania osłonki potrzebujesz 12 kantówek, z których powstanie podstawa dekoracji. Z elementów o takich samych wymiarach skonstruujesz sześcian. Przygotuj kątowniki, które posłużą Ci do mocowania drewnianych kantówek. Przed rozpoczęciem łączenia elementów sprawdź, czy wybrana doniczka na pewno zmieści się do osłonki.
Drewniane kantówki wyszlifuj i pomaluj na wybrany kolor impregnatem do drewna. Dzięki temu będą zabezpieczone przed zniszczeniem, a dodatkowo uzyskają ładną barwę i zachowają rysunek słojów. Połącz cztery kantówki przy pomocy kątowników – w ten sposób wykonasz podstawę osłonki. Następny krok to przymocowanie pionowych elementów z drewna – ten etap prac również wykonasz przy pomocy kątowników.
Czas na przymocowanie ostatnich czterech kantówek, które pozwolą uzyskać kształt sześcianu. Kolejnym etapem prac jest przyczepienie metalowej siatki. Rób to od wewnętrznej strony osłonki – dzięki temu łączenia z drewnem nie będą widoczne po włożeniu doniczki. Podczas montażu siatki postaraj się ją napiąć. Do przymocowania posłużą Ci płaskie metalowe łączniki. Siatkę umieść wyłącznie na ściankach osłonki. Po skończonej pracy ustaw element dekoracyjny w dowolnym miejscu i włóż w niego donicę z rośliną.
Nowy wygląd nadasz również doniczkom stojącym na tarasie. W tym celu przygotuj łubiankę po truskawkach, którą w kilka chwil zmienisz w osłonkę. Rozpocznij od odcięcia uchwytu – zrobisz to przy pomocy zwykłych nożyczek biurowych. Następnym krokiem będzie przetarcie materiału papierem ściernym – dzięki temu wyrównasz powierzchnię i pozbawisz ją drzazg. Oczyść kobiałkę z pyłu i rozpocznij malowanie. Jeśli dekoracja ma stać na tarasie, pamiętaj o użyciu preparatu chroniącego drewno przed wilgocią. Kiedy łubianka wyschnie, włóż do niej trzy małe doniczki z roślinami i ustaw na stoliku lub zewnętrznym parapecie.
Na zmianę wyglądu donicy wystarczy Ci kilka minut. Możesz wykorzystać w tym celu wodoodporny papier w naturalnym kolorze. Taka ozdoba świetnie zaprezentuje się w zestawieniu z dużą rośliną, na przykład modną monsterą. Z dużego arkusza papieru wytnij kształt koła, rozłóż go na podłodze, a na środku umieść donicę. Zbierz materiał w górę, a następnie wywiń jego krawędzie na zewnątrz. Zrób to w taki sposób, żeby osłonka była nieco wyższa od donicy. Na papier możesz przykleić litery układające się w krótkie słowo.
Osłonkę na doniczkę w krótkim czasie wykonasz też z jutowej liny oraz chwostów. Do przymocowania elementów użyj kleju na gorąco. Dzięki ozdobie osłonisz nieestetyczną, plastikową doniczkę. Pracę rozpocznij od przymocowania liny. Jednorazowo nakładaj niewiele kleju, ponieważ szybko zasycha. Po owinięciu całej donicy końcówkę sznura włóż pod ostatni rząd juty. Następnie – również na klej na gorąco – przyczep chwosty. Ich kolor dopasuj do innych barw użytych we wnętrzu, żeby dopełnić aranżację.
Nie masz kleju na gorąco, ale chcesz wykorzystać jutę? Osłonkę wykonaj z worka z tego materiału. Wystarczy włożyć do niego donicę, a następnie wywinąć krawędzie juty na zewnątrz. Jeśli chcesz urozmaicić wygląd elementu, przewiąż go sznurkiem, do którego przymocowane będą chwosty. Wybierz modele z kółkiem – bez trudu przewleczesz przez nie linkę. Zamiast sznurka z chwostami możesz też wykorzystać koronkową wstążkę.